Responzivní design menu

Kategorie
Menu
Nahoru

KREATIVNÍ TVOŘENÍ - NÁVODY / BYLINKY / Abecední seznam BYLINEK které zatím nelze objednat na www.svicky.net

Aloe kapská (Aloe capensis cs)

Vnitřní užití: Aloe kapská přispívá k normální hladině cukru v krvi, k přirozené obranyschopnosti, ke snížení míry únavy a vyčerpání. Je antioxidantem. Podporuje normální stav pokožky a činnost gastrointestinálního traktu. Dříve byla využívána ve větším množství jako projímadlo, dnes se však pro silný a nekontrolovatelný účinek nedoporučuje. Přispívá k pročištění a detoxikaci organismu.

Vnější užití: Je hojně využívána v kosmetice pro svůj blahodárný účinek na pokožku, kterou zvláčňuje a zpomaluje stárnutí. Doporučuje se přidávat do bylinných koupelí. Tinktury a odvary je možno používat do mýdel.

Vaření: z Aloe se vyrábějí mnohé osvěžující limonády. 

Anýz (Anisi fructus)

Vnitřní užití: je výborným prostředkem podporujícím vykašlávání. Urychluje trávení, omezuje plynatost. Působí proti střevním katarům, křečím trávicího traktu. 

Vaření: Dává se do pečiva, do chleba, při nakládání červené řepy, červeného zelí. Hodí se i do jablečného a hruškového kompotu. Špetka anýzu je vhodná k žampionům, k rybám. Je součástí mnoha kořenitých směsí. V indické a čínské kuchyni je častý v masitých pokrmech. Vyrábějí se z něj likéry, je součástí léčivých čajů při nadýmání a odstraňuje z pokrmů nepříjemné pachy a aromatizuje je.

Vnější užití: Žvýkání semen anýzu zabraňuje páchnutí z úst.

Arnika květ (Arnicae flos)

Vnitřní užití: Má své široké použití v kardiologii, působí například na prokrvení věnčitých cév Pro vnitřní užívání je vhodnější používat tinktury pro nepříznivé vedlejší účinky rostliny.

Vnější užití: Arnika patří mezi nejlepší hojivé prostředky. Zevně příznivě působí na všechny rány a vředy nebo křečové žíly, nedokrevnosti, podlitiny. Ředěná tinktura je aplikována ve formě obkladů na drobnější poranění, vředy, křečové žíly, artritidu, záněty ústní sliznice, záněty kloubů, bodnutí hmyzem a podobně. Z tinktury lze připravit také mast. Nedoporučuje se aplikace přímo do otevřené rány. 

Artyčok zeleninový - list (Cynara scolymus L.)

Více o bylině najdete zde: http://wiki.zena.centrum.cz/artycok-zeleninovy/

Vnitřní užití: Artyčok se doporučuje lidem s diabetem, protože obsahuje látku inulin. Ale stejně je vhodný i pro lidi se žlučníkovými chorobami, záněty a cirhózou jater. Konzumace artyčoků povzbuzuje detoxikační činnost jater, tvorbu a vylučování žluči a trávících enzymů. Celkově zlepšuje trávení a také látkovou výměnu.

Vnější užití: Má protialergické účinky, což lze uplatnit při léčbě ekzémů, formou koupelí nebo odvarů. Tinktury nebo odvary s drobnými kousky byliny lze přidávat i do mýdel.

Břečťan list (Hederae helix folium cs.)

Vnitřní užití: Listy břečťanu mají schopnost podporovat vykašlávání, zkapalňovat hleny a uvolňovat křeče. Odvar se podává při katarech dýchacích cest a chronických zánětlivých onemocnění průdušek.

Černohlávek nať (Prunella herba)

Vnitřní užití: Má silné antibiotické a antibakteriální účinky, Napomáhá při jaterních a močových potížích.

Vnější užití: při použití v koupelích tlumí kloubní a svalové bolesti. Zevně je možné omývat odvarem černohlávku zánětlivou pokožku s akné. Podporuje regeneraci tkání. 

Chilli (Chilles) papričky (Capsici annui fructus)

Vnitřní užití: Chilli je koření se silně povzbuzujícími účinky. Používá se i při psychických poruchách. 

Devětsil kořen (Petasites radix cs.)

Vnitřní užití: Droga působí protikřečově zejména při chorobách dýchacích cest, ale i při křečích žaludku, močového ústrojí či žlučníku, výrazně utišuje kašel, osvědčila se při astmatu, dně, reguluje látkovou výměnu, protirevmaticky, močopudně a proti zácpě. 

Fenykl obecný (Foeniculum vulgare)

Vnitřní užití: Užívá se jako prostředek proti nadýmání a ke zvýšení činnosti střev. Dětem se dává na utišení kolikových bolestí. Zvyšuje tvorbu mateřského mléka.

Vaření: Je to znamenité koření a často bývá používán v likérnictví.

 

Hořec kořen (Gentianae radix cs.)

Vnitřní užití: Droga se používá při poruchách žlučníku, jater a slinivky. Podporuje krvetvorbu a funkce centrální nervové soustavy. 

Jalovec obecný (Juniperus comunis)

Vnitřní užití: Vnitřně se užívá jako diuretikum při zánětlivých chorobách močových cest. Zlepšují trávení a odstraňují bolesti žaludku. Uplatňuje se v revmatologii, při léčbě kloubů a páteře.

Vaření: Modro-černé plody svíravé chuti, běžně známé jako "jalovčinky", se sušené používají jako koření a používají se k dochucení masa, omáček a nádivek. Vhodné jsou i při přípravě zvěřiny. Používají se obvykle rozdrcené k uvolnění jejich chuti. Větvičky se používají k dochucení ginu. Ve skutečnosti slovo 'gin' pochází z francouzského slova pro jalovčinky, genièvre, což je název pro gin ve Francii. Tradiční slovenský alkoholický nápoj, borovička, je také vyroben z jalovčinek.

Jasan list (Fraxini folium)

Vnitřní užití: List jasanu působí močopudně, zvyšuje vylučování kyseliny močové. Podává se při revmatismu, dně a urátové urolitiaze. Má mírně projímavý účinek. 

Vnější užití: Zevně se používá ke koupelím či omývání špatně se hojících ran, proleženin a bércových vředů. 

Jeřáb černý plod - Aronie (Sorbi nigri fructus)

Vnitřní užití: Aronie je ceněna hlavně pro vysoký obsah vitamínu C. Přírodní šťáva a plody arónie se doporučují jako léčebný prostředek při arteroskleróze, vysokém krevním tlaku a anacidních gastritidách. Je ověřeno, že šťáva snižuje hladinu cholesterolu v krvi nemocných aterosklerózou. Zvyšuje se rychlost proudění krve, což je vhodné při léčení hypertenze.

Jeřáb červený - plod (Sorbus aucuparia)

Vnitřní užití: Používá se jako prostředek regulující střevní činnost (při průjmu a zácpě) a jako diuretický prostředek. Má také velmi dobré účinky při zánětech dýchacích cest. Zvyšují vylučování žluče, užívají se jako antirevmatikum, k rozrušování a vyplavování močového písku a menších kaménků nebo jako prostředek regulující činnost střev. Osvědčily se i při zánětech horních cest dýchacích.

Jinan dvoulaločný list (Gingo bilobae)

Vnitřní užití: Už dávní čínští léčitelé používali listy a semena tohoto stromu k léčbě astmatu, plicních onemocnění aj. V dnešní době je gingo biloba považována za nejrozšířenější přírodní léčivo v Evropě. Účinky: zlepšuje paměť, zvyšuje mozkovou činnost, zabraňuje vzniku sraženin, odstraňuje pocity únavy, zlepšuje prokrvení končetin, urychluje hojení ran, potlačuje alergické reakce, zmírňuje příznaky stáří...

Vnější užití: zlepšuje prokrvení končetin, urychluje hojení ran. 

Kaštan koňský (Jírovec maďal) květ (Aesculus hippoca...

Vnitřní užití: Má protizánětlivý účinek, tlumí i odstraňuje otoky, ovlivňuje pružnost a pevnost cévních stěn. Při větších dávkách mohou působit toxicky. Proto se nesmí používat vnitřně, pokud není obsažen jeho výtažek ve volně prodejných lécích či řádně registrovaných doplňcích stravy a zde se nesmí překračovat doporučené dávkování. Při předávkování se mohou objevit příznaky otravy jako např. křeče, ztráta koordinace, zvracení, průjem, ochrnutí, dle některých zdrojů může dojít i k poškození ledvin a jater, u dětí byly údajně zaznamenány i případy úmrtí.

Vnější užití: Bývá součástí mastí typu „Koňská mast“. Vhodný do ozdravných bylinných koupelí. Užívá se zevně na křečové žíly, hemoroidy, bércové vředy. 

Kontryhel nať (Alchemillae herba cs.)

Vnitřní užití: Používá se jako svíravý prostředek proti krvácení, průjmech, má močopudné a uklidňující účinky. Uplatňuje se hlavně v gynekologii při bolestivé menstruaci a při obtížích klimakteria. 

Kopretina řimbaba nať Matricariae herba cs. (Pyrethr...

Vnitřní užití: Pochází z jihovýchodní Evropy. Řimbaba je silně aromatická trvalka dorůstající až 1 m. Drogu tvoří kvetoucí nať Herba Pyrethri parthenii. Používáme proti horečce, rozšiřuje cévy. Zmírňuje různé bolesti, působí protirevmaticky. Nejvýznamnější je však její antimigrenózní účinek. Výborně se také osvědčila při menstruačních bolestech. Z drogy můžeme připravit nálev. Nebo tinkturu, kterou užíváme při nástupu migrény 5-10 kapek každou půl hodinu. 

Kozinec kořen (Astragalus radix)

Vnitřní užití: Kořen kozince ůsobí močopudně, potopudně, sedativně, snižuje krevní tlak, tlumí bílý výtok, při zevním použití snižuje vypadávání vlasů, užívá se i k celkovému posílení organismu. Jako podpůrný prostředek se osvědčil i u nemocných po radioterapii nebo ozařování či u nemocných AIDS (působí proti útlumu činnosti kostní dřeně a prodlužuje reprodukční období buněk). Nejčastěji se podává ve formě macerátu (100 až 125 ml, 4x denně) nebo nálevu zředěného 1:10 a podávaného 2x denně po 1 šálku.

Vnější užití: při zevním použití snižuje vypadávání vlasů, užívá se i k celkovému posílení organismu. KoK, KoO

Lékořice kořen (Liquiritiae radix cs.)

Vnitřní užití: Lékořice je uklidňujícím lékem na zažívání, vhodná jak při žaludečních vředech, tak i při průjmech. Zmírňuje zánět a pomáhá podporovat a obnovovat trávicí proces. Usnadňuje vykašlávání, proto je vhodná na úporné kašle např. při bronchitidě či astmatu. Bylina podporuje tvorbu mnohých hormonů, jako je hydrokortizon, a tak působí protizánětlivě. 

Malina list (Rubi idaei folium cs.)

Vnitřní užití: Samotné maliníkové listy se užívají jen zřídka, ale jsou obsaženy v čajových směsích pro střevní potíže a upravujících metabolismus.

Vaření: Z fermentovaných listů se vaří velice chutný čaj.

 

Maté list pražený (Mate tostum folium cs.)

Obrázek k výrobku 875 - Maté list pražený (Mate tostum folium cs.)

Vnitřní užití: Tradiční nápoj paraguajských indiánů, jedná se o výhonky Cesmíny paraguayské. Podpůrné vlastnosti maté jsou však nedocenitelné. Stimulující účinky nejenže usnadňují zůstat fit při práci dlouho do noci, ale pomáhá také při léčbě celkové tělesné slabosti. Doktory je maté předepisováno při potížích s ledviny (ledvinové koliky) a doporučováno jako prostředek při hubnutí. Vliv Yerby maté na úpravu tělesné hmotnosti je při alespoň několikaměsíčním popíjení patrný. Maté pročisťuje tělo od toxických látek a zmírňuje pocity hladu, aktivuje látkovou výměnu. Maté se prodává v několika variantách. Čistá forma tohoto odvaru maté zelené chutná natrpkle, ale jinak docela nevýrazně. Pražené listy mají lehce kouřovou výraznou chuť, a když si na ni zvyknete, určitě si tento nápoj zamilujete. V obchodech a čajovnách narazíte na mnoho různých ochucených druhů tohoto „nečaje". Určitě stojí za to vyzkoušet chuť a účinky tohoto zázračného elixíru a občas nebo trvale jím nahradit kávu a klasický černý čaj. 

Mučenka nať (Passiflora herba cs.)

Vnitřní užití: Droga má vynikající zklidňující účinky, uvolňuje psychické napětí, tlumí pocity úzkosti. Používáme nálev 1 polévková lžíce na jeden 0,2 dcl šálek nejlépe před spaním. Při dlouhodobějším stresu, nervozitě nebo při klimakteriu užíváme 2 až 3 šálky denně. 

Myrha vonná pryskyřice (Myrrha gummi cs.)

Vnější užití: V lidovém lečitelství se používá při zánětech dutiny ústní způsobené baktériemi a viry. Po tyto účely je potřeba vyrobit tinkturu – rozdrtit a rozpustit v lihu. Známá je i jako vykuřovadlo. Myrha je hojně využívána v kosmetickém průmyslu. 

Olivovník list (oliva) (Oleae folium)

Vnitřní užití: Olivovník má silné antibakterální účinky. Významně snižuje krevní tlak. Olivovník zmírňuje alergie a chronickou únavu. Výtažek z této rostliny dokáže vniknout do napadených buněk a tam zabránit rozmnožování virů, čímž brání šíření infekce. Přitom podporuje i účinnost obranných mechanismů organismu a snižuje "špatný cholesterol". 

Ořešák list (Folium Juglandis cs.)

Vnější užití: Působí svíravě a protizánětlivě na sliznice a zastavuje krvácení. Má svíravé, protizánětlivé a antibakteriální účinky. Ořešák používáme zejména ke koupelím při kožních potížích a nadměrném pocení, jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní a k výpachům při bílém výtoku. Více o bylině najdete zde: http://www.lecivapriroda.cz/receptar/oresak-kralovsky/

Ostružina list (Rubi fruticosi folium cs.)

Vnitřní užití: Droga se používá proti průjmu, při střevním kataru, žaludečních potížích. Působí močopudně.

Vaření: Z fermentovaných listů se připravuje chutný čaj.

Pivoňka květ - celý (Paeoniae rubr.flos)

Vnitřní užití: Pivoňka květ se používá hlavně jako doplněk čajových směsí proti kašli. Čaj z květů se užívá při astmatu, ledvinových kolikách, proti kašli, snižuje střevní peristaltiku  (rytmické smršťování svalstva trávicího traktu), napětí hladkých svalů a zmírňuje bolesti.

Vnější užití: Do koupelí se přidává pro zpestření a zpříjemnění pobytu ve vaně, při milostných koupelích apod. 

Puškvorec oddenek nel. (Calami rhizoma nat.cs)

Vnitřní užití: Podporuje trávení, užívá se při poruchách zažívacího ústrojí a při nechutenství. Puškvorec je doporučován při žaludečních potížích. Podporuje látkovou výměnu, tvorbu žaludečních šťáv, zmírňuje křečovité bolesti. Rovněž působí dezinfekčně a močopudně. Jeho užívání je možné při průjmech, nadýmání, při nechutenství a dalších případech. Je také dobrým prostředkem pro zvýšení tělesné kondice, například po těžkých onemocněních, u starších lidí či stavech slabosti. Pro svůj účinek je někdy přirovnáván k ženšenu. 

Vnější užití: Zevně se používá na kloktání při zánětech mandlí, ale také jako koupel posilující nervovou soustavu, u revmatických nebo ekzematických pacientů. 

Vaření: v kuchyni je používán jako koření.

Rakytník řešetlákový plod (Hippophae rham.fructus)

Bobulky obsahují vysoké množství vitaminu C - až 1%. Říká se, že 1 kg plodů pokryje půlroční spotřebu tohoto důležitého vitaminu. Dále obsahují významné množství provitaminu A (srovnatelné s mrkví), vitamin E, D, F, K, vitaminy skupiny B, flavonoidy (antioxidanty), organické kyseliny (Omega 3, Omega 6) , minerály (vápník, hořčík, železo). V rakytníku se rozvěž nachází alkaloid hippophein.

Vnitřní užití: Podporuje imunitní systém, zvyšuje odolnost proti stresu. Celkově posiluje organismus. Dále pak centrální nervový systém, krevní oběh, cévy, srdce, trávicí ústrojí, játra, dýchací ústrojí, svaly, klouby, rozmnožovací soustava, kůže, oči. 

Řepík nať (Agrimoniae herba cs.)

Vnější užití: Působí protizánětlivě a hojivě, používá se zevně jako obklad nebo koupel při různých vyrážkách, nehojících se ranách, odřeninách a popáleninách. Je vhodný také jako kloktadlo při zánětech horních cest dýchacích.

Réva vinná (Vitis vinifera)

Vnitřní užití: Droga především působí svým antioxidačním působením na metabolismus cholesterolu a triglyceridů a ovlivňuje hladiny HDL cholesterolu. Výrazný účinek drogy je především antioxidační působením flavonoidů. Mírně působí hypotonicky a snižuje hladinu fibrinogenu. Neovlivňuje hladiny cukru v krvi. Dále má droga poměrně silný protizánětlivý a antiphlebitický efekt. Látky obsažené v rostlině efektivně redukují hladiny homocysteinu v krvi. Droga se především používá jako prevence ischemických chrob svým působením na snižování krevní srážlivosti a vazodilatačním působením. Dále se využívá v prevenci civilizačních chorob velmi silný antioxidační účinek drogy a to především v oblasti metabolismu HDL cholesterolu /20x účinnější než ostatní antioxidanty/. Dále se droga pro svůj silný protizánětlivý a antiphlebitický efekt používá u zánětlivých cévních onemocnění,aterosklerózy a prevenci infarktu myokardu. U diabetiků se droga používá při prevenci retinopatií. 

Rozrazil nať (Veronicae herba cs.)

Vnitřní užití: Drogou je usušená kvetoucí nať, která se užívá hlavně při onemocněních horních cest dýchacích. Obsahové látky zrychlují rozpouštění hlenů a usnadňují vykašlávání. Rozrazil podporuje rovněž celkovou látkovou výměnu a zlepšení paměti především u starších lidí, připisují se mu i účinky při snižování cholesterolu v krvi, revmatizmu a ateroskleróze. 

Vnější užití: Zevně se používá ve formě nálevu či koupelí při různých kožních potížích. 

Šišák (Scutelariae herba cs.)

Vnitřní užití: Rostlina obsahuje především unikátní flavonoid baicallin, dále glykosid scutellarin, třísloviny, pryskyřice, organické kyseliny a velké množství minerálů. Nejvíce účinných látek je obsaženo v kořeni, podobně jako u žen-šenu. Šišák  především spolehlivě snižuje vysoký krevní tlak. Má též silné účinky protialergické a protikřečové a působí žlučopudně a močopudně. Účinně tlumí srdeční arytmie a neurózy. Je také spolehlivým antirevmatikem. Snižuje vysokou hladinu cholesterolu a je doporučován pro celkové posílení organismu v rekonvalescenci. Proslavené jsou především sedativní - tj. uklidňující účinky kořene šišáku. Poslední výzkumy dokonce prokázaly, že v oblasti působení na nervové poruchy je šišák zřejmě nejúčinnější bylinou, která je nám v rostlinné říši k dispozici. Velmi ceněné jsou též jeho účinky na detoxikaci a regeneraci jater, kde svým léčebným efektem dokonce daleko předčí proslavený ostropestřec mariánský.

Světlík lékařský nať (Euphrasiae herba cs.)

Vnitřní užití: Hořčiny působí příznivě na tvorbu žaludečních šťáv a podporují chuť k jídlu. Používá se na kašel a chrapot, celý komplex účinných látek pak účinkuje antisepticky. Při dodržení terapeutické dávky  2-3 g pro vnitřní užití nebyly zjištěny žádné vedlejší nepříznivé účinky.

Vnější užití: Drogou je usušená, kvetoucí nať. Aukubín a živicová substance zmírňuje různá oční zánětlivá onemocnění, např. při zánětech spojivek, slzného vaku apod. Působí proti únavě zraku. Dávkování: jednotlivá dávka zevně ve formě odvaru 4,5 g sušené drogy. 

Vrba kůra (Salicis cortex cs.)

Vnitřní užití: Užívá se proti revmatismu a při nemocech z nachlazení ke snížení teploty. Má zklidňující účinek při nespavosti.

Vnější užití: Zevně se uplatňuje hlavně ve formě obkladů při špatně se hojících ranách a do koupelí při pocení nohou. 

Vrba list (Salicis folium cs.)

Vnitřní užití: Využívá se - ke zmírnění bolestí - k posílení nervů - proti revmatismu - při nespavosti - proti průjmům.

Vnější užití: Zevně působí proti kožní plísni a proti pocení nohou. Dobře účinkuje na mastnou a znečištěnou pleť s rozšířenými póry a se sklonem k tvorbě vřídků. Na špatně se hojící rány aplikujeme koupel z odvaru. 

Zelený čaj - Gun Powder (Theae green Gunpowder)

Vaření: Aromatický, nefermentovaný jemný druh zeleného čaje je ideální doplněk po vydatném hodování. Napomáhá lépe trávit tuk z jídel a zároveň urychluje metabolismus tuků.
Mimo jiné tento čaj uklidňuje žaludeční a střevní trakt. Zelený čaj také povzbuzuje a docela dobře nahradí kávu.

Zlatobýl nať (Solidaginis herba cs.)

Vnitřní užití: V lidovém léčitelství se droga doporučuje při onemocněních jater, těžkostech při močení, zvětšené prostatě, silné a dlouhotrvající menstruaci. 

Vnější užití: Při chronických kožních onemocněních, hnisavých ranách a vředech (ve formě obkladů z čerstvých listů případně koupelí z odvaru byliny).