Responzivní design menu

Kategorie
Menu
Nahoru

KREATIVNÍ TVOŘENÍ - NÁVODY / PRÁCE SE SKLEM / Řezání a broušení skla

ŘEZÁNÍ A BROUŠENÍ SKLA
 
Veškeré komponenty na výrobu najdete na stránkách www.svicky.net a nebo konkrétně ZDE.

 
Na řezání skla používejte kvalitnější řezáky. Doporučujeme používat řezáky s možností mazání olejem, nemusí být příliš drahé, nejlépe vyhovují řezáky značky FAP.
Jejich řezací kolečka jsou ostřejší, takže se nemusí tolik tlačit, sklo se skutečně řeže, nikoliv drtí, jako u levných řezáků.
Používáme řezáky s úzkou hlavu, což je naprosto nutné pro řezání vitráží a jiných technik, kdy řežeme podle předkreslené čáry.
U jiných řezáků - se širokou hlavou - nám hlava linku zakryje, takže nevidíme, kde řežeme. V současné době jsou v nabídce řezáky s anatomickou rukojetí, určené zejména pro hobbytechniky, kdy řežeme podle linky, nikoliv podle pravítka.
Nejpoužívanějším je tento ergonomický řezák na obrázku, možno zakoupit na výše uvedených stránkách nebo zde.
 
 
 
Velmi důležité je mazání řezacího kolečka.
Používáme výhradně řezací olej, který po krátkém čase vyschne a nezůstane po něm mastný flek. Dá se nalít do rukojeti, ale většinou pak nekontrolovatelně vytéká, proto je lépe si dát několik kapek do malé skleničky a před každým řezem kolečko namočit. Musí být namočené po celém obvodě. Správně namočené kolečko je prvním základem úspěchu řezání.
Vlastní řezání je vcelku jednoduché.
 
V prvé řadě, pokud si připravujeme motiv, musíme si uvědomit, že sklo se nedá stříhat jak papír do prudkých zatáček, vystřihovat a pod. Řez musí být veden přes celou tabulku rovně nebo mírnými oblouky. Nicméně i takto je možno vyřezat složitější tvary.
Nejprve si tvar předkreslíme a rozmyslíme, jak povedeme řezy.
Sklo položíme na složené noviny nebo tenký filc.
Následně přiložíme řezák na kraj skla a s lehkým tlakem uděláme řez. Za řezákem by měla být vidět tenká čárka, vlhká od oleje. Pokud vidět není, musíme přitlačit.
 
V případě, že se pod řezákem sklo lehce drtí až odstřelují šupinky, pak tlačíme moc a musíme ubrat.
Správný tlak při řezání je po oleji druhým základem úspěchu a je nutno ho dlouho cvičit. Doneseme si od sklenáře odřezky tabulového skla na kterých se řezání učíme.
 
Následně musíme jednotlivé díly od sebe oddělit. Pokud je řez rovný nebo s mírným obloukem, tak je nejjednodužší sklo v místě řezu podložit špejlí a tlakem prstů na obě půlky sklo rozlomit. Můžeme také přiložit palce těsně z každé strany řezu a zlomit. Pokud je sklo silné a prsty ani špejle nepomůžou, používáme kleště se zaoblenými čelistmi. Rysku na kleštích položíme na řez a stiskneme. Sklo se tak na kraji řezu naštípne a následně se zlomí celé.
 
 
Máme li však oblouky ostřejší, pak musíme opatrně ťukat zespodu na místo řezu. Využíváme mosaznou kuličku na druhém konci řezáku. Sklo pak začne postupně pukat. 
V případě řezání profilovaných u skel, nebo skel různě hrbatých, vždy pro řezání volíme tu hladší stranu.
Máme-li potřebný dílek zhruba odřezaný, k dalšímu opracování používáme brusku zn. Krystall.
 
 
Používáme jemnější nástavec, aby byl okraj bez zubů. Hrubší nástavec používáme jen pro odbrušování větších okrajů. 
 
Nebyly nalezeny žádné výrobky.