Responzivní design menu

Kategorie
Menu
Nahoru

KREATIVNÍ TVOŘENÍ - NÁVODY / RUČNÍ VÝROBA SVÍČEK / Výroba svíček do forem

VÝROBA SVÍČEK DO FOREM

Veškeré komponenty na výrobu najdete na stránkách www.svicky.net a nebo konkrétně ZDE.


 

Pozor! Parafin roztápějte zásadně v hrnci nebo plechovkách ponořených do jiného hrnce s vodou. Můžete také použít různé mlékovary a staré fritézy, u nichž se dá teplota nastavit už od 80°C. Na plechovky používejte kleště.

Pokud jej budete roztápět přímo na plotně, po celou dobu procesu tavení bedlivě sledujte a v okamžiku, kdy zbude jen trocha neroztaveného parafinu na dně ihned z plotýnky odstavte!!! Pokud se Vám kdykoliv stane, že se parafin vznítí, není třeba podléhat panice, stačí mít po ruce např. talíř, kterým hrnec zakryjeme a plamen tak okamžitě uhasíme.
 

Používáme formy polykarbonátové, lukoprenové, plastové apod. Můžeme si je udělat sami, nicméně vzhledem k tomu, že jejich výroba je složitá a vyžaduje naprostou přesnost, doporučujeme si u nás koupit formy hotové, nebo nechat je udělat na zakázku. Sádrovou formu před odléváním parafinu napustíme např. liholakem nebo šelakem, jakožto separačním nátěrem.

Parafín naléváme do plastových a skleněných forem při teplotě 80 – 90°C, při vyšší je zničíme.

Do hliníkových a silikonových můžeme lít až do teploty 150°C.

Na vyšší teplotu parafín nikdy nezahříváme, hrozí samovznícení. Vždy měříme teplotu, nedá se odhadnout. Navíc hrozí samovznícení – při teplotě cca 200°C. 

Pro začátečníky doporučujeme polykarbonátové formy, ze začátku raději jednodílné.

Do středu formy vložíme knot, který vypneme dole pomocí špendlíku, nahoře pomocí jehly. Aby nám dole kolem knotu parafín neutíkal, utěsníme otvor pomocí kousku trvale plastického tmelu.

Do parafínu vždy přidáváme přísady - stearin, kera+ nebo aditivum, viz níže. Pokud je nepoužíváme, hrozí různé kazy svíček, výkvěty, skvrny, krystalizace a pod.

 


VLASTNOSTI PŘÍSAD DO PARAFÍNU:
Stearin: Používají začátečníci, neboť stejně jako aditivum zabraňuje tvorbě krystalů bublin a chyb na povrchu svíčky při  vyklápění svíček z forem. Je ovšem mnohem spolehlivější a pokud ho dáte do parafinu 20% máte jistotu, že nevznikne žádný problém. Obecně platí, když nestačí aditivum, musí se použít stearin. Je také jedinou přísadou, která zabrání tvorbě bublin v lukoprenových formách. Dávkuje se v množství 15 - 25%. Nevýhodou je, že povrch svíčky se stearinem je mléčný, až mýdlový. Další nevýhodou je, že se tato směs nedá za tepla tvarovat, neboť se láme.

KERA+: V současné době je pro začátečníky lepší jako Stearin, neboť jeho současné složení nemusí vždy zaručovat 100% výsledek. Dává se ho jen 1%. Výhodou je naprosto dokonalý lesk svíčky (dobře kopíruje lesk polykarbonátových forem), nevýhody stejné jako u stearinu - mýdlové zabarvení a nemožnost tvarování.

Aditivum - Canditiv (universal, standard): Dávkuje se v množství cca 2 - 6  %, podle druhu aditiva. Ve svíčkách zabraňuje tvorbě krystalů bublin a chyb na povrchu svíčky při vyklápění z forem. Parafin zakaluje jen minimálně. Povrch svíčky je krásný, lesklý, svíčka si zachovává určitou průsvitnost, obzvláště v kombinaci s ruským parafínem Lukoil, maďarskými peckami nebo čínským parafínem. Další velkou výhodou je, že se směs dá za tepla tvarovat. Můžeme odlívat různé plásty a z nich vytvářet nejrůznější tvary svíček a ozdob, aniž by praskaly.

POZOR! Při nalévání směsi do forem musíme počítat s tím, že při tuhnutí parafin zmenšuje objem a to až o 20%. Proto je nutné propichovat vzniklý škraloup, aby se smršťování odehrávalo v místě dolévání. Pokud tak neučiníme, mohlo by se stát, že se smrští od některé stěny formy, čímž se svíčka znehodnotí.Mohla by také uvnitř vzniknout dutina. Propichujeme často (po dobu tuhnutí cca po 15 minutách), na dvou místech a dost hluboko. Dolívat stačí 2x - 3x - v průběhu tuhnutí a nakonec před úplným zatuhnutím, pokud už nejde více propichovat.

Nebyly nalezeny žádné výrobky.